Kripto Dünyasında Kriptografi ve ETF Nedir?

Kripto dünyasında kriptografi ve ETF terimleriyle çok sık karşılaşırız. Ancak bu terimleri ne kadar biliyoruz? Kriptografi, kripto paraların temelini oluşturur. ETF ise yatırım borsa fonudur ve çeşitli avantajlar sunar. Her ikisi de kripto dünyası için çok önemlidir. Biz de bu yazımızda kriptografi ne demek ve ETF nedir sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca bir ipucu; Bitlo Akademi kripto terimleri sözlüğü ile daha fazla terime tek bir yerden ulaşabilirsiniz.

Kriptografi Nedir?

Kriptografi nedir sorusu, kripto paraları anlamak adına çok temel bir sorudur. Çünkü kripto paraların güvenliği ve anonimliği, kriptografi ile sağlanır. Kriptografi ise kripto para teknolojisinin temelini oluşturur.

Bu terim, bir verinin şifrelenerek saklanmasını sağlayan matematiksel bir teknik olarak tanımlanabilir. Kripto paralar özelinde kriptografi şifreleme ile blok zincir verilerinin güvenli şekilde saklanmasını sağlar. Gönderen, göndereceği veriyi şifreler ve üçüncü taraflardan gizler. Yalnızca alıcı, özel bir anahtar sayesinde bu şifreyi çözerek ilgili veriye erişebilir.

Kripto paraların aracılar ve karşılıklı güven ihtiyacı olmaksızın transfer edilebilmesini sağlayan, kriptografidir. Bu terim sayesinde kripto paralar, finans dünyasının en güvenilir araçlarından biri olmuştur.

ETF Nedir?

ETF, exchange-traded funds, yani borsa yatırım fonları demektir. Borsa yatırım fonları (ETF’ler), gün içi likiditeleri ve düşük işlem maliyetleri sayesinde, 1990’ların ortalarından beri popüler bir yatırım aracı olmuştur. Genel olarak ETF’ler belirli bir endeksi takip eder ve borsalarda işlem görür.

Peki kripto paralarda ETF nedir? Kripto para piyasasında, bir veya daha fazla token’ın fiyatını takip eden ve çeşitli kripto para birimlerinden oluşan fonlara kripto para ETF’si denir.

Kripto para ETF’leri, doğrudan dayanak varlığa sahip olan geleneksel ETF’lerin aksine, kripto para vadeli işlemlerine, opsiyonlara veya diğer kripto tabanlı menkul kıymetlere sahiptir. Kripto para ETF’leri ya fiziksel kripto varlıkları ya da türevler gibi sentetik değişkenler tarafından desteklenir. Bunların ilkinde, kripto yatırımcıları ek sahiplik masraflarını üstlenmeden kripto para birimlerine dolaylı olarak sahip olur. Bu, belki de kripto ETF’lerinin en önemli avantajıdır. İkincisinde ise gerçek kripto para birimlerinin fiyatlarını yansıtmak yerine, ETF hisse fiyatı, türevlerin fiyat hareketlerini taklit eder.

Kripto Terimleri Sözlüğü ile Kripto Dünyasını Öğrenin

Türkiye’nin köklü ve güvenilir kripto varlık platformu Bitlo, kripto dünyasına yeni adım atanlara Bitlo Akademi’yle rehberlik ediyor. bitlo.com üzerinden ücretsiz erişebileceğiniz Bitlo Akademi’de kripto ve blokzincir dünyasına dair en güncel makalelerin yanı sıra Kripto Terimleri Sözlüğü yer alıyor.

Bitlo’nun Kripto Terimleri Sözlüğü, kriptografi nedir ve ETF nedir gibi merak ettiğiniz soruların cevabını en anlaşılır şekilde veriyor.

Yorum yapın