Medya Ajansı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medyanın olmadığı yılları kaç kişi hatırlıyor? Bilhassa Z kuşağı olarak adlandırılan 2000’li yıllarda doğan gençlerin sosyal medyanın olmadığı dönemleri hatırlamaları mümkün değildir. Takdir edersiniz ki, bundan yirmi yıl önce, sosyal medyanın yalnızca boş zaman geçirmeye yaradığı düşünülüyordu. Fakat, devir çoktan değişti. İnsanlar; sosyal medya sayesinde para kazanmaya başladılar. Markalar; ürün ve hizmetlerini sosyal medya üzerinden pazarlamayı öncelik haline getirdiler. Ayrıca, markaların sosyal medya hesaplarının da iyi bir şekilde yönetilmesi şart! Bu noktada, tüm bunları sorunsuz bir şekilde yapabilmek adına kurumsal bir sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır.

Sosyal Medya Ajansının Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal medya ajansı; küçük, orta ya da büyük olmasından bağımsız bir şekilde markaların sosyal medyada çok daha güçlü olmasını sağlar. Birtakım stratejiler geliştirerek markanın itibarını arttırır. Bunun yanı sıra, sosyal medya ajansının yapmış olduğu işler şu şekilde özetlenebilir:

 • İhtiyaca uygun nitelikli sosyal medya stratejisi geliştirme
 • Hedef kitleyi belirleme
 • Rakip firmaların sosyal medya hesaplarını inceleme ve analiz yapma
 • Sosyal medyada kullanılacak türden içerikler hazırlama
 • İçeriklerin hangi sıklıkla ve ne şekilde sunulması gerektiğine dair stratejiler üretme
 • Pazarlama, reklam ve kampanyaların yönetimi
 • Influencer çalışmaları ile markayı geniş kitlelere tanıtma
 • Sosyal medya hesabının yönetilmesi (kullanıcı yorumlarına cevap verilmesi, paylaşım yapılması vb)
 • Yapılan işler ile ilgili analiz ve raporlama süreçleri

Sosyal medya ajansı; markaların istek ve ihtiyaçlarına göre hareket eder. Bazı markalara sosyal medya danışmanlığı hizmeti de verilir. Ayrıca, sosyal medya ajansı; markanın ürün ve hizmet satışlarını sosyal medya yoluyla nasıl arttıracağına dair stratejiler de geliştirir.

Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Hangi Detaylara Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medyanın sunmuş olduğu imkanların çığ gibi büyümesi ile beraber piyasadaki sosyal medya ajanslarının sayısı da artmaya başladı. Fakat, sosyal medya ajansı seçiminde bazı hususlara dikkat edilmesi şart! Aksi takdirde, bu iş için ayrılan bütçe kötü bir şekilde kullanılmış olur.

 • Her şeyden önce, markanın hedefleri belirlenmelidir. Marka; kendisine birtakım sorular sormalıdır. Markanın hedef kitlesi, sosyal medya platformlarındaki takipçi sayısı, gönderilerin etkileşim oranı, reklam ve pazarlama için ayrılan bütçe, markanın rekabet seviyesi gibi detaylar üzerine kafa yorulmalıdır. Söz konusu kriterleri dikkate alarak hizmet verecek türden bir sosyal medya ajansı ile çalışılmalıdır.
 • Sektörde faaliyet gösteren markaların faaliyet alanları farklıdır. Her marka; faaliyet alanına uygun pazarlama ihtiyacına sahiptir. İçerik üretimi, reklam verme, influencer marketing ve affiliate marketing gibi kategorilerde hizmet alınabilir.
 • Sosyal medya ajansı seçimi sırasında referanslara da dikkat edilmelidir. Ajansın geçmiş yıllarda aktif rol oynadığı projeler titizlikle incelenmelidir. Ayrıca, ajansın danışmanlık yaptığı markaların niteliğine de bakılmalıdır.

Sosyal medya ajansı bünyesinde çalışan kişilerin uzmanlık alanları da öğrenilmelidir. Sağlam bir ekibe sahip olan ajanstan yana seçim yapılmalıdır.

Yorum yapın