Bu Mantık Soruları Çok Zorlayıcı!

Günlük hayatta kullanma ihtiyacı duyana çok rastlamasak da mantık, her bireyin ihtiyacı. Şimdi, insanlara sorulsa; “Aşk evliliği mi mantık evliliği mi?” diye. Yarısından fazlası “mantık” cevabını verir. Siz yine de inanmayın onlara. Aşk, mantığı devreden en kolay çıkartabilen unsurdur. İlişkiler konusunda mantığı çok kullanamasak da hiç beklemediğiniz bir zamanda okkalı mantık soruları ile bir arkadaşımız kapımızı çalabiliyor.

Ortamlarda, “Mantığına güvenen varsa beri gelsin” ya da “Bu soruyu sadece zeki insanlar çözebilir” gibi söylemlerle karşımıza çıkıyor olabilirler. Siz de kedi gibi köşeye sinmiş olabilirsiniz ama yılmayın, korkmayın ve derin bir nefes alın. Aşağıda sunulan en yeni ve zorlayıcı mantık sorularını iyi özümseyin. Sonra da verdiğimiz cevapları iyice sindirin. Böylece, arkadaş ortamında kendinizi en zeki insan gibi gösterme imkanı bulabilirsiniz.

Burada öğrendiğiniz mantık soruları ile, zihninizi jimnastikçi gibi eğitecek; arka arkaya 10 takla atıp ip üzerinde durmasını sağlayacaksınız gibi bir iddiamız yok ama en azından zihinsel kıvraklık kazanacaksınız. Haydi, şimdi zihnimize “spagat” eğitimleri verelim!

En Şatafatlı Mantık Soruları

Annenizle gittiğiniz ev oturmalarında “Bu çocuk çok zeki, büyüyünce doktor olacak!” cümlesi hiçbir zaman size yönelik olarak kurulmamış olabilir. Üzülmeyin, aşağıdaki mantık soruları vasıtasıyla, kısır seven teyzelerin sizi “zeki çocuk” olarak tanımlamasını sağlayabilirsiniz.

#1 Tren Sorusu
Elektrikli bir trendesiniz ve saatte 120 kilometre hızla batıya doğru gidiyorsunuz. Rüzgar saatte 5 km hızla kuzeyden esiyor.Bu durumda trenin dumanı ne tarafa doğru savrulur?

#2 Yangın Sorusu
Oturduğunuz evde yangın çıkıyor. Bir odada şimdiye kadar yazdığınız bütün notlar var, bir başka odada biriktirdiğiniz para ve mücevherleriniz var, diğer odada ise bütün kıyafetleriniz ve bilgisayarınız var. Polis olay yerine ulaştığında yangını söndürmeye ilk hangi odadan başlamalıdır?

#3 Kardeşler Sorusu
Bir odada 5 kız kardeş var. Merve müzik dinliyor, Simge kitap okuyor, Fatma satranç oynuyor, Damla uyuyor. Peki, Ceyda ne yapıyor?

#Bonus Öneri: MentalUP Zeka Oyunları
Zeka oyunları arasında, 60’tan fazla oyun ve 600’den fazla egzersiz ile dikkat çeken; aynı zamanda çocuk gelişimi uzmanlarından onaylı olan MentalUP’ın zeka ve mantık sorularını hemen ve ücretsiz deneyebilirsiniz.
Zeka becerilerinizin gelişimini destekleyen MentalUP’ı anında deneyin!

Mantık Soruları

#4 Görme Sorusu
Çoğaldıkça, daha az görebileceğimiz şey nedir?

#5 Ben Neyim Sorusu
Ellerini ya da ayaklarını hiç kullanmadan beni tutabilirsin. Peki, ben neyim?

#6 Önce Hangisini Yakarsın Sorusu
Kışın ortasındayız, bir ormanda yürüyorsun ve donmak üzeresin. Büyük ve karanlık bir ev görüp kapısını açıyorsun. İçeri girdiğinde gazete, gaz lambası, mum ve soba görüyorsun ama sadece 1 kibritin kalmış. Önce hangisini yakarsın?

#7 Rakam Sıralama Sorusu
Aşağıdaki rakamların neye göre sıralandığını bulabilir misiniz?
6, 5, 1, 9, 4, 2, 8, 0, 3, 7

#8 Yağmur İhtimali Sorusu
Aralık ayındaysak, ve bugün saat 09.59’da yağmur yağıyorsa, 86 saat sonra havanın güneşli olma ihtimali % kaçtır?

#9 Hazine Sorusu
Bir ormanda, en yakın arkadaşınız ile birlikte hazine arıyorsunuz. Sık ağaçlardan oluşan bir ormandan sonra geniş ve yüksek bir düzlüğe geliyorsunuz. Karşınıza hızla akan bir nehir çıkıyor. Nehrin yanında kocaman bir kaya ve kayanın üzerinde bir yazı var. Yazıda şöyle yazıyor: “Enizah ninelaleş adnıtla” Sonra birbirinize sarılıp, hazineyi bulduğunuz için seviniyorsunuz. Peki, yazıda ne yazıyordu?

#10 Çocuk ve Çikolata Sorusu
Bir bahçede 10 çocuk var. Çocuklardan birinin annesi, içinde 10 elma olan bir sepetle geliyor. 10 elmayı öyle bir dağıtmalı ki; her çocuğa 1 elma düşmeli ve sepette de 1 elma kalmalı. Peki, ama nasıl?

#11 Serinin Devamı Sorusu
Aşağıdaki seride boş bırakılan yerlere hangi harfler gelmeli?
O, Ş, M, ?, M, H, T, ?, E, E, K,?

#12 Tahmin Sorusu
Özel bir gücüm yok fakat, bir maçından başlamadan önceki skorunu % 100 doğrulukla tahmin edebilirim. Nasıl?

Mantık Sorularının Cevapları

 1. Duman savrulmaz, çünkü elektrikli trenlerin dumanı olmaz.
 2. Polis yangın söndürmez, oraya itfaiye çağırmalısınız.
 3. Fatma ile satranç oynuyor.
 4. Sis! Eğer artarsa, biz daha az görebiliriz.
 5. Nefes! Nefesimizi tutmak için ellerimize ya da ayaklarımıza gerek yoktur. Aslında bu soruya birçok farklı cevap da verilebilir. Dilek tutmak, taksi tutmak ve bunlar gibi birçok cevap doğru olur.
 6. Önce kibriti yakarsınız.
 7. Alfabetik sıralamaya göre sıralanmıştır.
 8. 86 saat sonra gece olacağından, havanın güneşli olma ihtimali “0”dır.
 9. “Enizah ninelaleş adnıtla” tersinden okursanız “Hazine şelalenin altında” yazısını görebilirsiniz.
 10. Son çocuğun elmasını sepetle birlikte vererek.
 11. O, Ş, M, ?, M, H, T, ?, E, E, K,?
  Bu harfler, ayların baş harflerini temsil eder. Bundan dolayı, soru işaretleri yerine sırasıyla; Nisan’ın “N”si, Ağustos’un “A”sı, ve son olarak Aralık’ın “A” sı gelmelidir.
 12. Bunu herkes yapabilir, çünkü her maçın başlamadan önceki skoru 0-0’dır.

Yorum yapın